Results

Winners from the 2020 West Coast National in Klamath Falls, OR

BARROWS

Grand Overall & Champion Cross
Champion Division 3
Kekoa Taipin
Bred by: Ottenwalter – Sire: Junior

Reserve Overall & Reserve Cross
Reserve Champion Div. 3
Mia Torgiani
Bred by: No Limit Genetics – Sire: Outta Breath

3rd Overall Barrow
Champion Crossbred Division 1
Luke Martin
Bred by: No Limit Genetics – Sire: Outta Breath

4th Overall Barrow
Reserve Champion Division 1
Kai Taipin
Bred by: Ottenwalter– Sire: Foresight

5th Overall Barrow
3rd Overall Division 1
Hannah Slate
Bred by Small Town Genetics

PUREBREDS

Champion Purebred Barrow
Champion Duroc
Katelin Bean
Bred by Ottenwalter – Sire: Master Plan

Reserve Champion Purebred Barrow
Champion Hereford/Tamworth
Madison Stagner
Bred by Troy Walker

3rd Overall Purebred Barrow
Champion York
Jenna Melsness
Bred by Baade – Sire: Awestruck

4th Overall Purebred Barrow
Champion Berkshire
Wyatt Debusk
Bred by Heimer – Sire: Outside the Lines

5th Overall Purebred Barrow
Reserve Champion Berk
Colton Jasper
Bred by Cy Hawkins – Sire: Outside the Lines

Champion Berkshire
Wyatt Debusk
Bred by Heimer – Sire: Outside the Lines

Reserve Champion Berk
Colton Jasper
Bred by Cy Hawkins – Sire: Outside the Lines

Champion Chester
Maggie Roche
Bred by Ottenwalter – Sire: Custom Made

Reserve Champion Chester
Jazmine Clevanger
Bred by WD Swine Farm

Champion Duroc
Kaitlyn Bean
Bred by Ottenwalter – Sire: Master Plan

Reserve Champion Duroc
Rachel Reade
Bred by Gardner – Sire: Yellowstone

Champion Hampshire
Keira Kohen
Bred by Platt

Reserve Champion Hamp
Alissa Donich
Bred by Kilmer – Sire: Dueces

Champion Hereford/Tamworth
Madison Stagner
Bred by Troy Walker

Reserve Champion Hereford / Tamworth
Tatum Martin
Bred by Brattain

Champion Landrace
Sadie Bowlin
Bred by Kilmer

Reserve Champion Landrace
Amanda Carter
Bred by  Knauth

Champion Poland
Bella Herrera
Bred by Brattain

Reserve Poland
Emma Paolini
Bred by Skaar – Sire: Casino Royale

Champion Spot
Brannan Clevanger
Bred by Beherman Hog Farm

Reserve Champion Spot
Myles Lee
Bred by Ottenwalter – Sire: Snowman

Champion York
Jenna Melsness
Bred by Baade – Sire: Awestruck

Reserve Champion Yorkshire
Kylie Aronsen
Bred by Boling – Sire: Hot Take

CROSSBREDS

Champion Div. 1 
Luke Martin
Bred by No Limit Genetics – Sire: Outta Breath

Reserve Champion Div. 1
Kai Taipin
Bred by: Ottenwalter– Sire: Foresight

Champion Div. 2
Sadie Bowlin
Bred by  No Limit Genetics – Sire: Outta Breath

Reserve Div. 2
Kade Backman
Bred by Small Town Genetics – Sire: Pony Up

Champion Div. 3 Cross
Bred by Ottenwalter

Reserve Div. 3
Mia Torgiani
Bred by No Limit Genetics – Sire: Outta Breath

GILTS

Supreme Champion Gilt
Champion Cross
Champion Division 3
Ashley Hagen
Bred by Steve Cobb & Family – Sire: Checkmate

Reserve Supreme Champion Gilt
Reserve Grand Cross Gilt
Champion Division 2
Sami Col
Bred by Borba – Sire: Never Before

PUREBREDS

Overall Champion (Hamp)
Josh Col
Bred by Heimer – Sire: Top Gun

Overall Reserve (York)
Paige Vierra
Bred by Ottenwalter – Sire: Big Paw

3rd Overall (Duroc)
Amanda Carter
Bred by Ottenwalter – Sire: Master Plan

4th Overall (Duroc)
Meghan Garren
Bred by Ottenwalter – Sire: Master Plan

5th Overall (York)
Mikayla Anderson
Bred by Lorenzen Farms – Sire: Hollywood

Champion Berkshire
Paige Timothy
Bred by Sheets – Sire: Smokin Cigs

Reserve Berkshire
Ryann Dennis
Bred by Day & White Gentics – Sire: Family Jewels

Champion Chester
Macie Timothy
Bred by WD – Sire: Custom Made

Reserve Chester
Emma Lane
Bred by Ottenwalter – Sire: Cracker Jack

Champion Duroc
Amanda Carter
Bred by Ottenwalter – Sire: Master Plan

Reserve Duroc
Meghan Garren
Bred by Ottenwalter – Sire: Master Plan

Champion Hamp
Josh Col
Bred by Heimer – Sire: Top Gun

Champion Hereford/Tamworth
Sierra Short

Reserve Hereford/Tamworth
Clancey Krahn
Bred by Sheets – Sire: Zippo

Champion Landrace
Paige Timothy
Bred by Knauth – Sire: Timings Right

Reserve Landrace
Sadie Veino
Bred by Dadsen – Sire: PBR

Champion Poland
Kylie Aronsen
Bred by Stayton Farms – Sire: Good Cause

Reserve Poland
Yliana Salcido
Bred by Skaar Showpigs – Sire: Casino Royale

Champion Spot
Gonna Andrade
Bred by Small Town Genetics – Sire: Tongue Tied

Reserve Spot
Caylee Weber
Bred by Emenhiser – Sire: Lampoon

Champion York
Paige Vierra
Bred by Ottenwalter – Sire: Big Paw

Reserve York
Mikayla Anderson
Bred by Lorenzen Farms – Sire: Hollywood

CROSSBREDS

Champion Cross Gilt
Champion Division 3
Ashley Hagen
Bred by Steve Cobb & Family Sire: Checkmate

Reserve Grand Cross Gilt
Champion Division 2
Sami Col
Bred by Borba – Sire: Never Before

3rd Overall Cross Gilt
Reserve Champion Division 2
Ainsley Erickson
Bred by Small Town Genetics

4th Overall Cross Gilt
Reserve Division 3
Meghan Garren
Bred by Ottenwalter – Sire: Wedding Night

5th Overall Cross Gilt
3rd Overall Division 3
Luke Martin
Bred by Platt Ottenwalter – Sire: Bounced

Champion Div. 1 
Brayden Marchant
Bred by Ottenwalter – Sire: Breaking Rules

Reserve Div. 1
Christy Awalt
Bred by 4K Farms – Sire: Kingpin

3rd Div. 1
Peyton Sciortino
Bred by Moyer – Sire: The King

4th Div. 1
Gianna Cozzitoro
Bred by No Limit – Sire: Outta Breath

5th Div. 1
Laci Bierle
Bred by Grove & Doughty

Champion Div. 2
Sami Col
Bred by Borba Show Pigs – Sire: Never Before

Reserve Div. 2
Ainsley Erickson
Bred by Small Town Genetics

Champion Div. 3
Ashley Hagen
Bred by Steve Cobb & Family Sire: Checkmate

Reserve Div. 3
Meghan Garren
Bred by Ottenwalter – Sire: Wedding Night

3rd Div. 3
Luke Martin
Bred by Platt Ottenwalter – Sire: Bounced

4th Div. 3
Sami Col
Bred by Heimer – Sire: Provoked

5th Div. 3
Mari Horwath
Bred by Ottenwalter – Sire: Breaking Rules